SPI11N60S5Infineon Technologies N-CHANNEL POWER MOSFET
Part NumberSPI11N60S5
PackageTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-SPI11N60S5
DescriptionN-CHANNEL POWER MOSFET
  • Specifications
  • Product Details - SPI11N60S5
  • SPI11N60S5 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 500µA
    Vgs (Max) ±20V
    Series CoolMOS™
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 7A, 10V
    Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Package Bulk
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1460 pF @ 25 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
  • TheSPI11N60S5is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is N-CHANNEL POWER MOSFET and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 5.5V @ 500µA and Vgs (Max) of ±20V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for SPI11N60S5 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.
Product Comparison
Product Attribute SPI11N60S5BKSA1 SPI11N60CFDHKSA1 SPI11N60C3XKSA1 SPI11N60C3HKSA1
Part Number SPI11N60S5BKSA1 SPI11N60CFDHKSA1 SPI11N60C3XKSA1 SPI11N60C3HKSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id - - - -
Technology - - - -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds - - - -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) - - - -
Mounting Type - - - -
Drain to Source Voltage (Vdss) - - - -
Power Dissipation (Max) - - - -
Operating Temperature - - - -
Rds On (Max) @ Id, Vgs - - - -
Package - Bulk Bulk Bulk
Series - * * *
Vgs (Max) - - - -
FET Type - - - -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C - - - -