SPI100N03S2L03Infineon Technologies MOSFET N-CH 30V 100A TO262-3
Part NumberSPI100N03S2L03
PackageTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs Status
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-SPI100N03S2L03
DescriptionMOSFET N-CH 30V 100A TO262-3
  • Specifications
  • Product Details - SPI100N03S2L03
  • SPI100N03S2L03 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
    Vgs (Max) ±20V
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Supplier Device Package PG-TO262-3-1
    Series OptiMOS™
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 80A, 10V
    Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Package Bulk
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8180 pF @ 25 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 220 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
    Base Product Number SPI100N
  • TheSPI100N03S2L03is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is MOSFET N-CH 30V 100A TO262-3 and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 2V @ 250µA and Vgs (Max) of ±20V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for SPI100N03S2L03 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.
Product Comparison
Product Attribute SPI100N03S2L-03 SPI100N03S2-03 SPI100N08S2-07 SPI11N60C3XKSA1
Part Number SPI100N03S2L-03 SPI100N03S2-03 SPI100N08S2-07 SPI11N60C3XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies
Drain to Source Voltage (Vdss) - - - -
Rds On (Max) @ Id, Vgs - - - -
Supplier Device Package - - - -
Technology - - - -
FET Type - - - -
FET Feature - - - -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C - - - -