F4250R17MP4B11BPSA1Infineon Technologies IGBT MODULE 1700V 370A
Part NumberF4250R17MP4B11BPSA1
PackageModule
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-F4250R17MP4B11BPSA1
DescriptionIGBT MODULE 1700V 370A
  • Specifications
  • Product Details - F4250R17MP4B11BPSA1
  • F4250R17MP4B11BPSA1 Tech Specifications
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 250A
    Supplier Device Package Module
    Series EconoDUAL™ 3
    Package / Case Module
    Package Tray
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C
    NTC Thermistor No
    Mounting Type Chassis Mount
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 21 nF @ 25 V
    Input Standard
    IGBT Type Trench Field Stop
    Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
    Current - Collector (Ic) (Max) 370 A
    Configuration Full Bridge Inverter
    Base Product Number F4250R17
  • TheF4250R17MP4B11BPSA1is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is IGBT MODULE 1700V 370A and it falls under the category of Transistors - IGBTs - Modules, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) of 1700 V and Vce(on) (Max) @ Vge, Ic of 2.3V @ 15V, 250A. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for F4250R17MP4B11BPSA1 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.