F3L200R07PE4BOSA1Infineon Technologies IGBT MOD 650V 200A 680W
Part NumberF3L200R07PE4BOSA1
PackageModule
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-F3L200R07PE4BOSA1
DescriptionIGBT MOD 650V 200A 680W
  • Specifications
  • Product Details - F3L200R07PE4BOSA1
  • F3L200R07PE4BOSA1 Tech Specifications
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.95V @ 15V, 200A
    Supplier Device Package Module
    Series EconoPACK™ 4
    Power - Max 680 W
    Package / Case Module
    Package Tray
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C
    NTC Thermistor Yes
    Mounting Type Chassis Mount
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 12.5 nF @ 25 V
    Input Standard
    IGBT Type Trench Field Stop
    Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
    Current - Collector (Ic) (Max) 200 A
    Configuration Three Phase Inverter
    Base Product Number F3L200
  • TheF3L200R07PE4BOSA1is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is IGBT MOD 650V 200A 680W and it falls under the category of Transistors - IGBTs - Modules, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) of 650 V and Vce(on) (Max) @ Vge, Ic of 1.95V @ 15V, 200A. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for F3L200R07PE4BOSA1 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.