IPS075N03LGBKMA1Infineon Technologies MOSFET N-CHANNEL 30V 50A TO251-3
Part NumberIPS075N03LGBKMA1
PackageTO-251-3 Stub Leads, IPak
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs Status
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-IPS075N03LGBKMA1
DescriptionMOSFET N-CHANNEL 30V 50A TO251-3
  • Specifications
  • Product Details - IPS075N03LGBKMA1
  • IPS075N03LGBKMA1 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Supplier Device Package PG-TO251-3-11
    Series OptiMOS™
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 30A, 10V
    Power Dissipation (Max) 47W (Tc)
    Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
    Package Tube
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900 pF @ 15 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
  • TheIPS075N03LGBKMA1is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is MOSFET N-CHANNEL 30V 50A TO251-3 and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 2.2V @ 250µA and Technology of MOSFET (Metal Oxide). Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for IPS075N03LGBKMA1 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.