IMBG65R057M1HXTMA1Infineon Technologies SILICON CARBIDE MOSFET PG-TO263-
Part NumberIMBG65R057M1HXTMA1
PackageTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-IMBG65R057M1HXTMA1
DescriptionSILICON CARBIDE MOSFET PG-TO263-
  • Specifications
  • Product Details - IMBG65R057M1HXTMA1
  • IMBG65R057M1HXTMA1 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 5.7V @ 5mA
    Vgs (Max) +23V, -5V
    Technology SiCFET (Silicon Carbide)
    Supplier Device Package PG-TO263-7-12
    Series CoolSiC™
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 74mOhm @ 16.7A, 18V
    Power Dissipation (Max) 161W (Tc)
    Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type Surface Mount
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 930 pF @ 400 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 18 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A (Tc)
    Base Product Number IMBG65
  • TheIMBG65R057M1HXTMA1is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is SILICON CARBIDE MOSFET PG-TO263- and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 5.7V @ 5mA and Vgs (Max) of +23V, -5V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for IMBG65R057M1HXTMA1 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.