SPI10N10LInfineon Technologies MOSFET N-CH 100V 10.3A TO262-3
Part NumberSPI10N10L
PackageTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs Status
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-SPI10N10L
DescriptionMOSFET N-CH 100V 10.3A TO262-3
  • Specifications
  • Product Details - SPI10N10L
  • SPI10N10L Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 21µA
    Vgs (Max) ±20V
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Supplier Device Package PG-TO262-3-1
    Series SIPMOS®
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 154mOhm @ 8.1A, 10V
    Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Package Tube
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 444 pF @ 25 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.3A (Tc)
    Base Product Number SPI10N
  • TheSPI10N10Lis a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is MOSFET N-CH 100V 10.3A TO262-3 and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 2V @ 21µA and Vgs (Max) of ±20V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for SPI10N10L or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.