SPI100N08S2-07Infineon Technologies MOSFET N-CH 75V 100A TO262-3
Part NumberSPI100N08S2-07
PackageTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs Status
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-SPI100N08S2-07
DescriptionMOSFET N-CH 75V 100A TO262-3
  • Specifications
  • Product Details - SPI100N08S2-07
  • SPI100N08S2-07 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id -
    Vgs (Max) ±20V
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Supplier Device Package PG-TO262-3-1
    Series -
    Rds On (Max) @ Id, Vgs -
    Power Dissipation (Max) -
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Package Tube
    Operating Temperature -
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Ta)
    Base Product Number SPI100N
  • TheSPI100N08S2-07is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is MOSFET N-CH 75V 100A TO262-3 and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of - and Vgs (Max) of ±20V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for SPI100N08S2-07 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.