SPI100N03S2-03Infineon Technologies MOSFET N-CH 30V 100A TO262-3
Part NumberSPI100N03S2-03
PackageTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-SPI100N03S2-03
DescriptionMOSFET N-CH 30V 100A TO262-3
  • Specifications
  • Product Details - SPI100N03S2-03
  • SPI100N03S2-03 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
    Vgs (Max) ±20V
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Supplier Device Package PG-TO262-3-1
    Series OptiMOS™
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 80A, 10V
    Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Package Tube
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7020 pF @ 25 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
    Base Product Number SPI100N
  • TheSPI100N03S2-03is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is MOSFET N-CH 30V 100A TO262-3 and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 4V @ 250µA and Vgs (Max) of ±20V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for SPI100N03S2-03 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.