SPI11N65C3XKSA1Infineon Technologies LOW POWER_LEGACY
Part NumberSPI11N65C3XKSA1
RoHs Status
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-SPI11N65C3XKSA1
DescriptionLOW POWER_LEGACY
  • Specifications
  • Product Details - SPI11N65C3XKSA1
  • SPI11N65C3XKSA1 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 500µA
    Vgs (Max) ±20V
    Series CoolMOS™
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 7A, 10V
    Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Package Bulk
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 25 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
  • TheSPI11N65C3XKSA1is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is LOW POWER_LEGACY and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 3.9V @ 500µA and Vgs (Max) of ±20V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for SPI11N65C3XKSA1 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.