SPI15N60C3HKSA1Infineon Technologies MOSFET N-CH 650V 15A TO262-3
Part NumberSPI15N60C3HKSA1
PackageTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs Status
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-SPI15N60C3HKSA1
DescriptionMOSFET N-CH 650V 15A TO262-3
  • Specifications
  • Product Details - SPI15N60C3HKSA1
  • SPI15N60C3HKSA1 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 675µA
    Vgs (Max) ±20V
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Supplier Device Package PG-TO262-3-1
    Series CoolMOS™
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 9.4A, 10V
    Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Package Tube
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1660 pF @ 25 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
    Base Product Number SPI15N
  • TheSPI15N60C3HKSA1is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is MOSFET N-CH 650V 15A TO262-3 and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 3.9V @ 675µA and Vgs (Max) of ±20V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for SPI15N60C3HKSA1 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.