IPB65R110CFDATMA2 Image Image may be representation.
See specs for product details.
IPB65R110CFDATMA2Infineon Technologies MOSFET N-CH 650V 31.2A TO263-3
Part NumberIPB65R110CFDATMA2
PackageTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-IPB65R110CFDATMA2
DescriptionMOSFET N-CH 650V 31.2A TO263-3
  • Specifications
  • Product Details - IPB65R110CFDATMA2
  • IPB65R110CFDATMA2 Tech Specifications
    Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.3mA
    Vgs (Max) ±20V
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Supplier Device Package PG-TO263-3
    Series CoolMOS™ CFD2
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 12.7A, 10V
    Power Dissipation (Max) 277.8W (Tc)
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type Surface Mount
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3240 pF @ 100 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 118 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31.2A (Tc)
    Base Product Number IPB65R110
  • TheIPB65R110CFDATMA2is a Discrete Semiconductor Products component, full developed and mass-produced by Infineon Technologies manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is MOSFET N-CH 650V 31.2A TO263-3 and it falls under the category of Transistors - FETs, MOSFETs - Single, with Manufacturer of Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) and Vgs(th) (Max) @ Id of 4.5V @ 1.3mA and Vgs (Max) of ±20V. Efficient purchasing through Cypress-Micro.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for IPB65R110CFDATMA2 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.